اتصال ویرچومارت (Virtuemart) به درگاه پرداخت [جوملا]

در این مقاله شیوه اتصال ویرچومارت (virtuemart) به همه درگاه‌های پرداخت آنلاین از طریق جومبانک و تنظیمات آن همراه با فیلم آموزش داده خواهد شد.

جومبانک با امکانات و خدمات بهتر به پِی زیتو تغییر نام پیدا کرده است، اگر قبلا این محصول را تهیه نموده اید تمام اطلاعات شما به سایت پِی زیتو منتقل شده است و برای خرید آن نیز لازم است به سایت پِی زیتو مراجعه نمایید کلیک کنید

 

چرا باید ویرچومارت را از طریق جومبانک به درگاه پرداخت وصل کنیم ؟

۱- دارای تمام امکانات پرداخت پلاگین پرداخت اورجینال ویرچومارت و بسیاری امکان بیشتر و اضافه تر از آن که فقط با جومبانک قابل استفاده است.

۲- دارای پشتیبانی و بروزرسانی لحظه‌ای در صورت بروزرسانی و ایجاد تغییرات در ویرچومارت یا درگاه پرداخت مورد نظر شما.

۳- امکان ارسال پیامک و ایمیل اطلاع رسانی و ارسال فاکتور پرداخت برای کاربر و مدیر سایت.

۴- امکان اتصال به تمام درگاه‌ها فقط با نصب یک پلاگین و افزونه.

۵- امکان استفاده از کد تخفیف، بن تخفیف، کیف پول و همه امکانات دیگر جومبانک برای تراکنش ها.

۶- جومبانک دارای دارای نسخه رایگان نیز می باشد که بتوانید سایتتان را بدون هزینه به درگاه متصل نمایید.

و بسیاری امکانات و ویژ‌گی های دیگر که می توانید در توضیحات اصلی جومبانک مطالعه نمایید.

 

نصب کامپوننت ویرچومارت (Virtuemart)

جومبانک با تمام نسخه های کامپوننت ویرچومارت (Virtuemart) که بر روی جوملا 2.5 و 3 به بالا نصب می شوند سازگاری کامل دارد و جای نگرانی برای سازگاری جومبانک با نسخه ویرچومارت (Virtuemart) شما وجود ندارد.

در اولین مرحله اتصال ویرچومارت به درگاه پرداخت لازم است این کامپوننت بر روی سایت شما نصب باشد زیرا در غیر این صورت امکان اتصال آن به جومبانک وجود نخواهد داشت.

برای اطمینان از نصب کامپوننت ویرچومارت باید بتوانید در منوی کامپوننت ها گزینه ویرچومارت را مشاهده نمایید. ممکن است نام افزونه به زبان انگلیسی، فارسی و یا ترکیبی باشد.

با توجه به ترجمه های مختلفی که از این افزونه وجود دارد، ممکن است نام گزینه هایی که در آموزش ارائه می شود کمی با نسخه موجود در سایت شما متفاوت باشد.

اتصال ویرچومارت به درگاه پرداخت جومبانک

در این برای اتصال کامپوننت آراس فرم به درگاه پرداخت از طریق جومبانک لازم است افزونه جومبانک را در سایت خود نصب و فعال نموده باشید، برای جزئیات بیشتر به آموزش نصب جومبانک مراجعه نمایید.

۱- در مدیریت جوملا به مسیر زیر بروید منوی کامپوننت‌ها / جومبانک / درگاه ها و افزونه‌ها رفته و بر روی زبانه افزونه ها کلیک نمایید سپس بر روی دکمه افزودن افزونه جدید کلیک نمایید.

افزودن افزونه جدید به جومبانک

۲- در پنجره‌ای که باز می شود فهرست افزونه‌های موجود به شما نمایش داده می شود شما لازم است گزینه مربوط به ویرچومارت (Virtuemart) را انتخاب، سپس بر روی دکمه افزودن به افزونه‌های من کلیک نمایید.

انتخاب افزونه جدید در جومبانک

اگر در این مرحله خطایی دریافت نکنید، افزونه ویرچومارت به لیست افزونه های جومبانک اضافه خواهد شد و درواقع شما توانسته اید با موفقیت افزونه ویرچومارت را از طریق جومبانک به درگاه پرداخت متصل نماید، از این پس کامپوننت ویرچومارت، جومبانک را به عنوان یک درگاه پرداخت شناسایی نموده و می توانید پرداخت های خود در ویرچومارت را از طریق افزونه جومبانک انجام دهید.

تنظیمات درگاه پرداخت در کامپوننت ویرچومارت

۱- در مرحله بعد لازم است در مدیریت جوملا به مسیر زیر بروید منوی کامپوننت‌ها / ویرچومارت / روش‌های پرداخت

و در صفحه باز شده روی گزینه جدید کلیک نمایید

تنظیمات درگاه پرداخت ویرچومارت

۲- در صفحه باز شده نیاز است فیلدها را کامل کنید

توجه: عنوان گزینه با توجه به ترجمه های مختلف ویرچومارت ممکن است متفاوت باشد

- نام درگاه پرداخت: در این گزینه یک نام دلخواه برای درگاه انتخاب نمایید این اسم را کاربر انتخاب درگاه پرداخت مشاهده می کند.

- نام مستعار SEF: این گزینه برای موارد سئو استفاده می شود و پیشنهاد می شود در آن از یک واژه با حروف انگلیسی استفاده کنید.

- منتشر شده: این گزینه را روی بله قرار دهید تا درگاه در حالت انتشار قرار بگیرد

- توضیحات پرداخت: این گزینه توضیحاتی را در مورد درگاه پرداخت به کاربر نمایش می دهد و پرکردن آن اجباری نیست

- روش پرداخت: این گزینه حتما باید بر روی جومبانک قرار بگیرد.

- گروه خریداران: می توانید مشخص کنید کدام گروه از خریداران از این درگاه بتوانند استفاده کنند. اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید این گزینه را خالی رها کنید.

- لیست سفارشات: این گزینه را نیز خالی رها کنید

- پول رایج, ارز: در این بخش نیز حتما واحد پولی فروشگاهتان را که در تنظیمات تنظیم نموده اید انتخاب کنید.

سپس رو روی دکمه ذخیره که کلیک نمایید.

اکنون جومبانک بر روی فروشگاه ویرچومارت شما نصب شده و کاربران در هنگام پرداخت می توانند از آن استفاده کنند.

تنظیمات درگاه پرداخت ویرچومارت

۳- پس از ذخیره کردن در زبانه پیکربندی گزینه هایی در اختیار شما قرار می گیرد که استفاده از آنها و پر کردن آنها اجباری نیست اما می تواند بسیار برای شما کاربردی باشد.

پس از ذخیره کردن در همین صفحه درگاهی که ساختید روی زبانه پیکربندی کلیک کنید(در صورتی که ذخیره نکرده باشید گزینه ها نمایان نخواهد شد)

- وضعیت بعد از پرداخت ناموفق: مشخص می کنید پس از پرداخت ناموفق توسط کاربر وضعیت سفارش به چه وضعیتی تغییر کند.

- وضعیت بعد از پرداخت موفق: مشخص می کنید پس از پرداخت موفق توسط کاربر وضعیت سفارش به چه وضعیتی تغییر کند.

- لوگوی پرداخت: درصورتی که می خواهید کاربر هنگام پرداخت علاوه بر اسم درگاه لوگوی درگاه شما را هم مشاهده کند لازم است تصویر لوگو را در فایل‌ها در مسیر /images/stories/virtuemart/payment آپلود کنید و سپس از این بخش آن را انتخاب نمایید.

- حداقل مبلغ: صورتی که مبلغ پرداختی کاربر بیش از مبلغی که در این فیلد وارد می کنید بود، امکان پرداخت از این درگاه برای کاربر فعال می شود و در غیر اینصورت این درگاه نمایش داده نخواهد شد.

- حداکثر مبلغ: صورتی که مبلغ پرداختی کاربر کمتر از مبلغی که در این فیلد وارد می کنید بود، امکان پرداخت از این درگاه برای کاربر فعال می شود و در غیر اینصورت این درگاه نمایش داده نخواهد شد.

- هزینه/تخفیف هر سفارش: شما می توانید براساس درصد مشخص کنید در صورتی که کاربر این درگاه پرداخت را انتخاب کرد مبلغی به مبلغ کلی فاکتور اضافه شده یا از آن کم شود.

- مالیات: شما می توانید یکی از قوانین مالیاتی که قبلا آن را در ویرچومارت تعریف نموده اید را در این بخش برای کسانی که از این درگاه استفاده می کنند مشخص نمایید.

در نهایت بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

تنظیمات درگاه پرداخت ویرچومارت

پر شدن خودکار فیلد‌های جومبانک توسط ویرچومارت

بعضی از فیلد‌هایی که کاربر در فرم های خرید ویرچومارت تکمیل می کند در افزونه جومبانک نیز مورد نیاز است و کاربر پس از انتقال از ویرچومارت به جومبانک برای پرداخت مجددا مجبور به پر کردن این گزینه ها می شود. به عنوان مثال می توانیم به شماره موبایل یا نام کاربر اشاره کنیم.

برای رفع مشکل ابتدا لازم است در مدیریت جوملا به این مسیر بروید: گزینه کامپوننت‌ها / ویرچومارت در صفحه باز شده در سمت راست زبانه پیکربنده / فیلد‌های خریداران

*پیش نیاز: گزینه نام فیلد چیست ؟ برای هر فیلد در ویرچومات یک گزینه نام وجود دارد که حتما باید با حرف انگلیسی باشد و در سایت نمایش داده نمی شود و یک گزینه عنوان وجود دارد که در سایت نمایش داده می شود و ما کاری با آن نداریم! در نتیجه در ادامه منظور ما از گزینه نام فیلد (name) همان فیلدی است که نمایش داده نمی شود.

برای رفع این مشکل راهکاری در نظر گرفته ایم، اگر برای گزینه‌های که می خواهید بصورت خودکار در جومبانک پر شدند فیلدهایی با نام‌هایی که ادامه مشاهده می کنید را انتخاب کنید این نیاز شما انجام خواهد شد. این فیلدها معمولا در فیلد‌های پیش فرض ویرچومارت وجود دارند فقط کافیست تنظیم کنید که در سایت نمایش داده شوند. نام فیلد‌ها به این شرح است:

نام کاربر: برای پرشدن خودکار فیلد نام کاربر در جومبانک از این گزینه برای نام فیلد استفاده کنید:first_name  (نکته زیر این بخش مطالعه شود)

نام خانوادگی: برای پرشدن خودکار فیلد نام کاربر در جومبانک از این گزینه برای نام فیلد استفاده کنید:last_name (نکته زیر این بخش مطالعه شود)

ایمیل: برای پرشدن خودکار فیلد ایمیل در جومبانک از این گزینه برای نام فیلد استفاده کنید: email

موبایل: برای پرشدن خودکار فیلد موبایل در جومبانک از این گزینه برای نام فیلد استفاده کنید: phone_2

آدرس: برای پرشدن خودکار فیلد آدرس در جومبانک از این گزینه برای نام فیلد استفاده کنید: address_1

نکته: در صورتی که نام و نام خانوادگی را می خواهید در یک فیلد از کاربر بگیرید و نمی خواهید دو فیلد جدا باشد فقط از فیلد اول یعنی: first_name استفاده نمایید.

تنظیمات درگاه پرداخت ویرچومارت

اکنون فروشگاه شما با موفقیت به افزونه جامع پرداخت جومبانک متصل شده است، توجه داشته باشید برای آنکه بتوانید به درگاه متصل شوید باید یک یا چند درگاه پرداخت نیز انتخاب نموده و مراحل نصب و اتصال آن به جومبانک را انجام دهید که آموزش آن را می توانید در این صفحه مشاهده نمایید.

تاریخ بروزسانی مقاله : ۹۹/۱۰/۱۱